<<  Sıkça Sorulan Sorular   >>

 
Güneş enerjisi sistemleri nerelerde kullanılır?
  Evler ve iş yerleri, oteller, hastaneler, yemekhaneler, fabrikalar, benzin istasyonları, otoparklar, cadde ve sokaklar, eğitim kurumları gibi temel kamusal ve özel alanlarda kullanılır.
.
Güneş enerji sistemi ne kadar sürede kendini amorti eder?
  Kullanılan yakıt cinsine ve enerji kaynağına göre bu süre değişir. Enerji kaynağının birim fiyatına göre amorti çalışmaları yapılabilir. Belirli bir süre sonunda suyunuzu ücret ödemeden ısıtırsınız.
.
Güneş enerji sistemini yıl içinde ortalama kaç ay kullanabilirim ?
  Güneş enerji sistemlerinizi güney illerimizde ortalama 10 ay, iç bölgelerimizde ise 8 ay kullanabilirsiniz.
.
Sadece güneşin olduğu vakitlerde mi sıcak su sağlayabiliriz?
  Güneşin gökyüzünde olduğu saatlerde ısıtılan suyu ısı yalıtımlı boylerlerde depolayarak 24 saat sıcak su kullanabilirsiniz. Ayrıca depolarınızda termostatlı ısıtıcı varsa gerektiği an istediğiniz sıcaklığa ulaşabilirsiniz. Bu nedenle sadece güneş olduğu zaman sıcak su kullanmak zorunda kalmazsınız.
.
Güneş enerjisi sistemleri doğaya zarar verir mi?
  Sistemlerimizde kullandığımız malzemeler %100 geri dönüşümlüdür ve çevreye zarar vermemektedir. Güneş enerjisi sistemlerinin tamamı doğa dostudur ve az yakıt kullandığı için çevreye zararlı gazların çıkışını önler.
.
Kolektörlere bakım gerekli midir?
  Kolektörler bakır, yüksek kaliteli alüminyum veya aşındırıcı olmayan malzemelerden üretildiği için bakım yapmayı gerektirmez.
.
Güneş enerjisi sistemi hangi aylarda çalışır?
  Mat siyah boyalı kolektör kullanıldığında senenin 2. ayı ile 10. ayı arasında sıcak su elde edilirken seçici yüzeyli kolektör kullanıldığında dört mevsim sıcak su elde edilir.
.
Hangi bölgelerde Açık Sistem hangi bölgelerde Kapalı Sistem kullanılır?
  Şebeke suyunun donma tehlikesi olan ve suyu kireçli olan bölgelerde Kapalı Sistem, şebeke suyunun donma tehlikesi olmayan sıcak bölgelerde ve suyu kireçli olmayan bölgelerde Açık Sistem kullanılır.
.
Dolu ve kar yağışı kollektörlere zarar verir mi?
  Dolu ve kar yağışı kolektörlere zarar vermez. Kar yağışı çok olan bölgelerde sistemin arkasında kar birikmemesi için kolektörle çatı arasında mesafe bırakıldığı için herhangi bir olumsuzlukla karşılaşılmaz.
.
Sistemler hava koşullarından etkilenir mi?
  Güneş enerjisi sistemleri hava koşullarından etkilenmeyecek şekilde tasarlanmıştır.
.
Kollektörlerinin tam olarak güneye bakması gerekir mi?
  Gün boyu güneş alması gereken bu sistemler tam olarak güneye bakmalıdır. Zorunlu hallerde, kolektörler güneyden 15-20 derece sapma yapacak şekilde kurulabilir.
.
Güneş enerjisi sistemlerinden kışın ısıtmada yararlanılır mı?
  Çevre ve sıcak su ısıtmak için kullanılan enerji kaynaklarına bağlanarak ön ısıtma amaçlı kullanılabilir. Böylece tasarruf da sağlanmış olur.
.
Güneş enerjisi sistemlerinin diğer ısıtıcılardan farkı nedir?
  Güneş ısıtma sistemlerini satın aldıktan sonra işletme masrafınız olmayacaktır. Doğayı kirletmeyen bu ürünler tamamen doğal kaynakları kullanarak ısıtmayı sağlar. Aynı zamanda diğer enerji kaynaklarından daha ekonomik ve verimlidir.